Pse janë kopsat e vogla në xhepat e xhinseve? Përgjigjja nuk është ajo që mendonit

Opoja.net Opoja.net Kuriozitete

Çfarë janë ato thumba të vogla metalike në skajet e xhepave të xhinseve tona, të cilat me sa duket nuk shërbejnë për asnjë qëllim?

Kjo është pyetja që i mundon prej vitesh adhuruesit e modës. Por, mesa duket, përgjigja e vërtetë është shumë më e ndërlikuar sesa pritej.

Siç zbulohet nga gjigandi i xhinseve “Levi Strauss & Co”, bashkëngjitjet në dukje dekorative në fakt ndihmuan në ‘lindjen’ e xhinsit origjinal blu.

Në një postim në faqen e saj, marka shpjegoi se butonat – të njohur si ‘ribatina’ – ishin një shtesë revolucionare që ndihmuan të mbanin pantallonat së bashku.

Më 20 maj 1873, Levi Strauss, një tregtar bavarez i mallrave të thata që shkoi në San Francisko, dhe rrobaqepësi Jacob Davis, morën një patentë për dizajnin.

Ideja fillimisht i lindi Jakobit kur gruaja e një punëtori i kërkoi të bënte një palë pantallona, të cilat nuk do të copëtoheshin.

Ribatinat, arsyetoi ai, do të ndihmonin në mbajtjen e veshjeve së bashku në pikat e tendosjes, si qoshet e xhepit dhe bazamenti i butonave.

Pavarësisht se thumbat ekzistojnë për më shumë se një shekull, duket se ekzistenca e tyre ende i huton njerëzit.

Një postim viral i Reddit nëntë vjet më parë, i cili vuri në dyshim qëllimin e stufave metalike, vazhdon të bëjë xhiron në internet.

Duke shkrepur një foto të fiksimeve, përdoruesi shkroi:

“Këto janë në të gjitha xhinset. A i shërbejnë një qëllimi, praktik apo ndryshe? Nëse jo… pse janë atje?”

Një përdorues tha:

“Vëzhgoni vendndodhjen e thumba në veshje. Ai është i pozicionuar afër vendit ku fillon xhepi në mënyrë që të mund të shërbejë si një përbërës përforcues strukturor për të parandaluar këputjen e xhepit nga veshja.”

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-