Opoja.net

Putini nis edhe zyrtarisht pushtimin e Ukrainës, ushtria ruse futet në rajonet separatiste

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka urdhëruar para pak çastesh ministrin rus të Mbrojtjes, që të sigurojë paqe në Donetsk dhe Luhansk (rajoni Donbass, Ukraina Lindore).

Madje raportohet se ka filluar futja e trupave ruse në dy rajonet, që disa orë më parë edhe zyrtarisht Kremlini i njohu si shtete të pavarura.

Në momentet që Putin po shpjegonte arsyet se pse ka vendosur të nënshkruaj dekretin për njohjen e këtyre dy rajoneve separatiste në lindje të Ukrainës, një konvoj ushtarak – autobusë dhe tanke janë shfaqur.

Ky është edhe zyrtarisht fillimi i pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

710

A mendoni se keni nevojë për të terhequr para nga trusti juaj ?

Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net