PZAP shtynë për nesër vendimin për Dragashin

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Lajme Opoja

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) gjatë ditës së nesërme do të publikojë vendimet e ankesave nga partitë dhe kandidatët për rezultatet përfundimtare që janë shpallur nga KQZ-ja.

Këtë e ka konfirmuar Kryetari i Sekretariatit të PZAP-së, Mulë Desku.

“Vendimet lidhur me ankesat e parashtruara nga subjektet politike pas publikimit të rezutateve përfundimtare nga KQZ-ja për kryetarë të komunave në raundin e dytë do të bëhen publike gjatë ditës së nesërme, jo sot”, ka thënë Desku për lajmi.net.

Afati i PZAP-së për shqyrtimin e këtyre ankesave është 72 orë.

Ky institucion kishte nisur shqyrtimin e ankesave të partive qysh nga dita e premte.

Me ankesa prijnë Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës.

LDK-ja është ankuar për rezultatet në Prishtinë, Dragash, Kamenicë dhe Istog, kurse PDK-ja ka dërguar ankesë për Prizrenin, Rahovecin dhe Klinën.

Ankesa ka bërë edhe kandidati i pavarur për Kryetar të Shtimes, Fatmir Rashiti.

Ndryshe, që nga shpallja e rezultateve PDK dhe LDK kanë mbajtur konferenca ku kanë pretenduar se në ditën e zgjedhjeve ka pasur manipulime.

Në Istog KQZ-ja dje ka vendosur që të rivotohet me 17 dhjetor, pas vendimit nga PZAP dhe Gjykata Supreme.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-