Qytetarët e komunës së Dragashit nuk janë në panik por janë të frikësuar!

Opoja.net Opoja.net Opoja

Me paraqitjen e Korona virusit edhe në Kosovë, sot jemi në një situatë tejet të vështirë.

Simptomat e këtij virusi janë: vështirësi në frymëmarrje, temperaturë, dhimbje koke, ethe etj.

Opoja dhe Gora janë të njohura si dy treva mërgimtaresh, e që janë të shqetësuar nga kthimi i mërgimtarëve nga  vatrat e virusit në Itali, sidomos në fshatin më të madh të komunës së Dragashit e ndoshta edhe të Kosovës fshatin Restelicë ku janë kthyer nga Itali disa dhjetëra mërgimtarë por edhe në fshatrat tjera të Opojës dhe Gorës.

Qytetarët janë të shqetësuar se këtyre personave a iu janë bërë analizat e duhura të kësaj sëmundje virale?

Ndërkaq, Këshilli komunal në Dragash në krye me kryetarin e komunës së z. Shaban Shabani, kanë marrë masa parandaluese kundër COVID-19, duke e bërë dezinfektimin e objekteve shëndetësore, arsimore, fetare dhe objekteve të tjera publike.

Po ashtu, janë duke e zbatuar Vendimi i Qeverisë për mbylljen e lokaleve si kafiteri, restorante, ëmbëltore etj.

Sa i përket furnizimit, marketet janë të furnizuar deri diku, ngase mungojnë artikujt elementar se miell, sheqer, limon etj. Po ashtu qytetarët e kësaj komune nuk mund të sigurojnë maska mbrojtëse dhe dezinfektues për mbajtjen e pastërtisë së kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë.

Por ka edhe disa qytetarë që ende nuk janë duke e marrë seriozisht gjendjen e krijuar duke mos i respektuar masat e kërkuara parandaluese nga Qeveria.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

Fjalë kyqe:
- Reklama-
- Reklama-