Racistët nuk duhet lejuar në stadiume, thotë Vinicius Jr

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Sulmuesi i Real Madridit, Vinicius Jr beson se tifozët e shpallur fajtorë për abuzim racist duhet të ndalohen përjetësisht nga ndjekja e ndeshjeve.

Braziliani 22-vjeçar ishte viktimë e abuzimit në shtator, kur tifozët e Atletico Madridit u filmuan duke drejtuar thirrje raciste ndaj tij jashtë stadiumit të tyre Ëanda Metropolitano përpara ndeshjes së tyre kundër Realit.

“Nëse lëndoni njerëz të tjerë, duhet të paguani”, tha Vinicius për TV brazilian Globo të dielën.

“Është e vështirë të thuash se (racizmi në futboll) do të përfundojë me kaq shumë njerëz që ende e bëjnë atë. Por më pëlqen të besoj se ka më shumë njerëz të mirë sesa të këqij.

“Të gjithë njerëzit racistë duhet të paguajnë në një farë mënyre. Nëse u pëlqen të shikojnë futboll, kështu që ata tifozë të Atletico Madrid nuk duhet të lejohen kurrë të shkelin më në një stadium”.

“Kjo do t’i bëjë ata të vuajnë pasojat dhe të reflektojnë për veprimet e tyre.”

Atletico dhe LaLiga dënuan abuzimin e drejtuar ndaj Vinicius në përgatitjen e derbit të Madridit, të cilin Real e fitoi 2-1./Demokracia.com/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-