Rritet numri i punëtorëve të ndërtimtarisë në Kosovë, por edhe në Gjermani

Opoja.net Opoja.net Diaspora Kosova

Sipas disa të dhënave që ka publikuar Instituti GAP numri i kosovarëve që punojnë ndërtimtari është rritur në Kosovë viteve të fundit. Por trend i njëjtë është edhe me kosovarët në Gjermani, të cilët zgjedhin sektorin e ndërtimtarisë në këtë vend të Evropës për të punuar.

Jo rrallë herë punëtorët e sektorit të ndërtimtarisë përballen me aksidente në vendin e punës.

Megjithatë, kosovarët ndërtimtarinë e kanë goxha opsion të preferuar për të punuar.

Sipas një grafikoni që ka publikuar një Instituti GAP del që numri i kosovarëve që punojnë në këtë sektor në Kosovë është rritur vitet e fundit.

Nga afro 40 mijë sa ishin në vitin 2021, deri në qershor të 2023-ës, numri i tyre ka shkuar në afro 47 mijë.

Por, jo vetëm në Kosovë.

Numri i kosovarëve që punojnë ndërtimtari është rritur edhe në Gjermani.

Nga rreth 23 mijë në 2019-ën, tash kjo shifër është më e lartë për10 mijë punëtorë më shumë, që në total janë afro 33 mijë.

Këtë fluks të kosovarëve për të shkuar në Gjermani, e për të punuar ndërtimtari, e shpjegon sociologia Bukurie Rrustemi.

“Mund të konsideroj që arsye kryesore mund të jetë, mos siguria për fëmijët e tyre dhe familjet e tyre, për një sistem më të mirë të shoqërisë se tyre, sistem të arsimit me të mirë për fëmijët e tyre, sistem më të mire të shëndetësisë, me pensione dinjitoze”, ka deklaruar Bukurie Rrustemi, Sociologe

Por, a rrezikon sektori i ndërtimtarisë që të mbes pa punëtorë, tregon drejtori i Odës së Afarizmit të Kosovës, Skënder Krasniqit.

Momentalisht në Kosovë, një ditë pune e punëtorit të ndërtimtarisë paguhet mes 30 dhe 50 euro, Skënder Krasniqi, Drejtori i Odës së Afarizmit të Kosovës.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

Fjalë kyqe:
- Reklama-
- Reklama-