Sa janë pagat në Zvicër?

Opoja.net Opoja.net Rajoni

Zvicra ka pagën e dytë më të lartë mesatare në Evropë – dhe e treta më e mira në botë. Shifrat e Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) konfirmojnë statusin e Zvicrës si një nga vendet më të mira në botë për të fituar një pagë.

Indeksi i Jetës më të Mirë të OECD rendit Zvicrën pas Shteteve të Bashkuara dhe Luksemburgut për pagën mesatare – ndërsa pagesa në Zvicër është gjithashtu shumë mbi mesataren në të gjitha vendet e OECD, shkruan The Loca.

Sipas shifrave të OECD të vitit 2019, të ardhurat vjetore të disponueshme zvicerane renditen në 37,072 CHF për familje.

Kjo është mbi mesataren e CHF 33 251 në të gjitha vendet e OECD për familje – dhe është vetëm prapa Luksemburgut (39,264 CHF) dhe Shteteve të Bashkuara (45,284 CHF) në një shkallë globale, përcjell tutje albinfo.ch.

Të ardhurat e disponueshme konsiderohen nga OECD si një metrikë më e mirë se të ardhurat bruto, pasi pasqyrojnë më saktësisht sasinë e parave që duhet të shpenzojë një individ ose një familje – duke dhënë kështu një tregues më të mirë për cilësinë e përgjithshme të jetës dhe fuqinë shpenzuese.

Të ardhurat e disponueshme janë paratë e marra në shtëpi pasi të paguhen taksat dhe kontributet e tjera të detyrueshme.

Ndërsa Zvicra mund të ketë një nga mesataret më të larta në botë, jo të gjithë në Zvicër përfitojnë.

Gjetjet e OECD tregojnë gjithashtu se pabarazia në të ardhura është gjithashtu një shqetësim, me Zvicrën që renditet në vendin e 14-të nga 40 vendet e OECD për hendekun e saj të pasurisë.

Siç është përmendur nga autorët, në Zvicër “ekziston një hendek i konsiderueshëm midis më të pasurve dhe më të varfërve – 20% e popullatës së parë fitojnë gati pesë herë më shumë se 20% e fundit”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-