​Sektori i softuerit, industria e TIK-ut kanë potencial për të qenë lider në ekonominë e Bullgarisë brenda 5 vjetësh

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Industria e TIK (teknologjia e informacionit dhe komunikimit) dhe sektori i softuerëve në Bullgari do të jenë ndër tri industritë kryesore në vend brenda pesë viteve, me potencial për t’u bërë lider.

Dobroslav Dimitrov, kryetar i Shoqatës Bullgare të Kompanive Software (BASSCOM) , dhe ministri në detyrë i Ekonomisë, Nikola Stojanov, ranë dakord për këtë parashikim gjatë një diskutimi me rastin e prezantimit të të dhënave nga raporti vjetor për gjendjen e sektorit të softuerit në Bullgari – BASSCOM Barometri 2022.

Në vitin 2021, industria u rrit për 27% në krahasim me vitin 2020, ndërsa në vitin 2022, sipas të dhënave paraprake, rritja e pritshme do të jetë mbi 30%, tha Dimitrov, duke theksuar se ky është një “numër kolosal të madh” në krahasim me mesataren e ekonomia e Bullgarisë.

Stojanov vuri në dukje se Bullgaria ka shumë për të qenë krenare, ndonëse nuk ka aq shumë kompani në sektor sa ka të ngjarë. Ai pranoi se nuk ka asnjë sektor tjetër si TIK ku ka kaq shumë kompani të përfaqësuara në nivel global. Vitin e kaluar, sektori theu një rekord 7-vjeçar për investime – gati 500 milionë levë në këtë sektor, tha ministri.

Ai tregoi nevojën për të ndryshuar politikën kombëtare të Bullgarisë për t’u kujdesur për kompanitë tashmë në vend, dhe jo aq shumë drejt tërheqjes aktive të investitorëve të rinj, sepse sipas fjalëve të tij, “ngopja shumë e shpejtë e tregut çon në arritjen e tavanit të zhvillimit shumë shpejt, gjë që çon në kompanitë që “hanë veten”.

Stojanov citoi shifra për sektorin e TIK, të cilat tregojnë se vendi arriti mbi 25% rritje të vlerës së shtuar bruto në ekonomi në vitin 2021.

Sektori është ndër tri industritë me rritje më të shpejtë dhe të ardhurat e tij janë rritur me mbi 20%. Ajo punëson mbi 70.000 njerëz dhe pësoi rritje të punësimit prej 57% gjatë dhjetë vjetëve të fundit. Sipas Stojanov, do të kishte mbi 100.000 njerëz të punësuar në sektor nëse rritja vazhdon me ritmin në pesë vjetët e ardhshëm./BTA

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-