Shtetet në Ballkan që përdorin më së shumti vetura, ku radhitet Kosova?

Opoja.net Opoja.net Kosova

Mali i Zi ka më së shumti automjete pasagjerësh për çdo 1.000 banorë në mesin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, ndërsa Kosova renditet e fundit në rajon për sa i përket shkallës së motorizimit të veturave për udhëtarë.

Për çdo 1000 banorë, Kosova ka 182 automjete.

Serbia ka 344 automjete, Maqedonia e Veriut 263 automjete dhe Shqipëria 226 automjete për çdo 1000 banorë.

REL për Kosovën ka përdorur të dhënat që janë nga viti 2021, ndërsa për vendet e tjera të dhënat janë nga viti 2022.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-