Shtyhet vënia e gurit themeltar të Muzeut të Historisë së Natyrës

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Uncategorized

Hapi i parë drejt finalizimit të Muzeut të Historisë së Natyrës nuk do të mund të bëhet të paktën edhe një muaj. Ministria e Kulturës, Rinisë e Sportit e kishte paralajmëruar vënien e gurit themeltar të këtij objekti për në muajin gusht, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Kjo, sepse kompania që kishte dalë fituese e konkursit për hartimin e projektit ideor dhe projektit zbatues të këtij institucioni, është në pritje të rezultateve laboratorike nga shpimet gjeomekanike, shkruan sot “Koha Ditore”.

Projekti zbatues, i cili ka qenë dashur të jetë gati deri në mesin e muajit gusht, nuk mund të finalizohet pa raportin apo elaboratin, në të cilin bëhet shqyrtimi i gjeomekanikës së tokës, ku planifikohet ndërtimi dhe në bazë të të cilit elaborat hartohet projekti kryesor me llogari statike e seizmike të objektit.

Ky projekt është duke u realizuar nga kompania “Hidroing-DK SHPK”, e cila në qershor doli fituese e konkursit për hartimin e projektit ideor dhe projektit zbatues të Muzeut të Historisë së Natyrës që ishte hapur qysh në janar.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-