Shtypi gjerman: Gjendja është tepër e rrezikshme në Kosovë

Opoja.net Opoja.net Kosova

Gazetat gjermane raportojnë lajmin për një përplasje të përgjakshme mes disa ‘tipave’ të armatosur dhe policisë së Kosovës. Vlerësohet se ky është kulmi i tensionit në muajt e fundit dhe konflikti më i ashpër i viteve të fundit.

“Pas vrasjes së një polici të Kosovës nga banditë të maskuar në veri të Kosovës, kërcënon një përshkallëzim i ri pas disa javësh paqësore”, shkruan Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Gazeta citon atë që dihet për shkëmbimin e zjarrit në afërsi të Banjskës në veri të Kosovës, si dhe vlerësimin e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti se ishte “terrorizëm”.

Gazeta doli në shtyp para konferencës për shtyp të presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

“Atmosfera në veri të Kosovës, e cila është kryesisht e banuar me serbë, tashmë ishte sërish e tensionuar pasi të mërkurën e kaluar policia e Kosovës arrestoi tre serbë të cilët akuzohen si përgjegjës për krime lufte kundër civilëve shqiptarë”, kujton gazeta Frankfurt.

“Arrestimet çuan në një reagim të fortë nga autoritetet serbe”, shtohet ajo, dhe thuhet se Vuçiq ka akuzuar Prishtinën për arrestimin e njerëzve të pafajshëm mbi baza etnike dhe ka kërkuar reagim nga bashkësia ndërkombëtare.

“Tani një diplomat kosovar ka vlerësuar se mund të imagjinohet një lidhje mes atyre arrestimeve dhe sulmit të armatosur ndaj policëve disa ditë më vonë”, përfundon raporti i Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ndërsa gazeta zvicerane Noye Zircher Zeitung vlerëson se konflikti në veri të Kosovës “ka arritur një shkallë të re të rrezikshme të përshkallëzimit”.

Ajo gazetë e mirëpriti konferencën e Vuçiqit dhe theksoi: “Nuk është për t’u habitur që presidenti serb Aleksandar Vuçiq ia transferoi përgjegjësinë palës kosovare të dielën në mbrëmje. Ai nuk dëshiron të justifikojë vrasjen, tha Vuçiq, por popullata serbe po proteston sepse nuk mund ta durojnë më terrorin e Kurtit”.

Gazeta e Cyrihut kujton konfliktet në veri, bojkotin e zgjedhjeve, arrestimet, përpjekjet dhe presionet e BE-së për të ndërmjetësuar, veçanërisht pas fillimit të agresionit rus në Ukrainë. Megjithatë, përkundër marrëveshjeve nga Brukseli dhe Ohri këtë vit, asgjë nuk ka ndryshuar.

“Zbatimi i planit nuk lëviz nga ngërçi dhe për shkak se kryeministri i Kosovës Kurti dhe presidenti serb Vuçiq ushqejnë një mosbesim të thellë ndaj njëri-tjetrit”, shkruan gazeta dhe kujton se veçanërisht Kurti ka qenë nën presion kohët e fundit sepse nuk dëshiron. për të inicuar formimin e Unionit të Komunave Serbe.

Ai ka shkruar për konfliktin në Këln Staat anzeiger me titullin: “Trupat e armatosura depërtuan në Kosovë”. Ngjarjet e së dielës konsiderohen si “incidentet më të rënda në marrëdhëniet e tensionuara mes Kosovës dhe Serbisë në vitet e fundit”.

Tabloid Bild ka shkruar për “sulmin terrorist” në portalin e tij. “Nëse situata vazhdon të përshkallëzohet kështu, atëherë është një dimension i ri i dhunës nga Ballkani Perëndimor”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-