Si të përgatisni omëletë të përsosur: Sekreti qëndron te përbërësit

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Kuzhina

Nëse dëshironi të filloni ditën me omëletë të shijshme, kjo është mënyra si ta përgatisni si një profesionist i vërtetë

Më parë thyeni vezët dhe shtoni një lugë ujë, që omëletës do t’i japë teksturë posaçërisht të ajrosur.

Tretjen pastaj tundeni butësisht, mjafton që të verdhët dhe të bardhët e vezëve të përzihen mirë, transmeton Telegrafi.

Për përgatitje të omëletës së shijshme është me rëndësi që vezët t’i gatuani në temperaturë të ulët apo mesatare.

Në tigan qitni gjalpë apo vaj sipas dëshirës. Kur yndyra të nxehet, shtoni vezët, pastaj i kriposni.

Omëletën mos e përzieni derisa të shihni që skajet janë pjekur.

Kur të piqen skajet dhe të jenë forcuar, ngadalë shtyni nga mesi i tiganit në atë mënyrë që pjesa tjetër e vezëve të fërguara do të derdhen.

Vendosni menjëherë vezët e gatshme të fërguara në një pjatë dhe shijoni shijen e parezistueshme.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-