Si t’i kërkoni shefit tuaj rritje rroge?

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Kërkimi i një rritje rroge është pak temë delikate dhe kërkon disa përgatitje.

Të duash një pagë më të konsiderueshme shkon paralelisht me ndjenjën se ke më shumë vlerë sesa shuma e rënë dakord. Është një dëshirë që mund të vijë pas viteve të punës ose që mund të shfaqet edhe kur keni shikoni se po fitoni shumë pak në krahasim me energjinë që shpenzoni për të bërë punën që ju kërkohet.

Ja se si t’i kërkoni shefit tuaj një ngritje rroge dhe ta merrni atë:

Kujdesuni për qëndrimin – Qëndrimi me të cilin i prezantoheni shefit tuaj do të bëjë pjesën më të madhe të punës për ju. Një mbajtës i sigurt, krenar, por edhe i dashur dhe mikpritës do ta bëjë bashkëbiseduesin tuaj të ketë kënaqësi të dëgjojë atë që keni për të thënë. Përmirësoni rolin tuaj me rroba që ju bëjnë të ndiheni mirë dhe në të njëjtën kohë demonstrojnë besim, mbani shpinën drejt dhe relaksoni shpatullat.

Vlerësojeni kompaninë – Tani është koha për të kaluar në përmbajtje. Para së gjithash duhet të vlerësoni kompaninë në të cilën punoni. Kjo do të thotë që ju indirekt jeni duke bërë shumë komplimente për ata që e administrojnë atë ose shefin tuaj. Njohja e punës së tij të mirë do ta bëjë atë që të tërheqë vëmendjen e tij për atë që do të thuash. Atëherë mund të specifikoni arsyet që ju çuan të zgjidhni atë punë dhe ta mbani me përkushtimin tuaj më të madh.

Shpjegoni arsyet tuaja – Nëse dëshironi një ngritje duhet të ketë arsye të vlefshme që mund t’ia shpjegoni shefit tuaj. Vlerësoni punën tuaj dhe shpjegoni arsyet që ju çuan në këtë kërkesë. Tregoni veten të gatshëm për të marrë përgjegjësi më të madhe dhe të gatshëm për të bërë një evolucion profesional.

Shmangni krahasimet – Mos harroni të shmangni krahasimet me pagat e kolegëve, ankesat ose ngjarjet që nuk ju pëlqyen. Me një qëndrim pozitiv do të keni shumë shanse për të marrë rezultate, përndryshe do të jeni vetëm një bezdi për të menaxhuar gjatë asaj dite.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-