Sot nis vaksinimi kundër gripit sezonal

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se nga sot do të fillojë të jepet vaksina kundër gripit sezonal.

Në njoftimin e lëshuar për media thuhet se mjekët rekomandojnë që të gjithë personat mbi gjashtë muaj e lart mund të marrin vaksinën vjetore kundër gripit sezonal.

“Njerëzit duhet të marrin vaksinën e gripit herët për të krijuar imunitet përpara se virusi të përhapet gjerësisht në fund të vjeshtës dhe dimrit. Personat me rrezik të lartë për komplikime serioze të gripit përfshijnë të moshuarit, fëmijët e vegjël, gratë shtatzëna, njerëzit me kushte të caktuara shëndetësore ose sistem imunitar të komprometuar”.

MSh-ja gjithashtu rekomandoi qytetarët që të marrin edhe dozën përforcuese të vaksinës kundër COVID-19.

“Disa nga të njëjtat grupe janë gjithashtu në rrezik të lartë të komplikimeve edhe nga COVID-19. Prandaj, u rekomandohet qytetarëve që të vaksinohen kundër Gripit sezonal dhe gjithashtu të marrin edhe dozën përforcuese të vaksinës kundër COVID-19! Nga e hëna, 31 tetor 2022, vaksina kundër Gripit kudo në Kosovë!”, thuhet tutje në njoftim.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-