Sot një i infektuar dhe një i vdekur nga Covid-19 në Dragash

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Opoja

Sot nga IKSHPK janë testuar gjithsej 1831 mostra për Covid-19 në Kosovë. Nga këto testime kanë rezultuar 707 raste pozitiv me koronavirus. 550 persona janë shëruar, ndërsa 10 të tjerë kanë humbur jetën.

Sot në komunën e Dragashit pozitiv me Covid-19 ka rezultuar një person me vendbanim në qytezën e Dragashit. Ndërkaq, në mesin e 10 të vdekurve nga Covid-19 është edhe një person 45-vjeçar nga Dragashi.

Lexojeni njoftimin e plotë nga IKSHPK:

“1.831 TESTIME, 550 TË SHËRUAR DHE 707 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.831 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 707 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 4 raste (87, 82, 77, 74 vjeç), Dragash 1 rast (45 vjeç), Istog 1 rast (54 vjeç), Klinë 1 rast (57 vjeç), Podujevë 1 rast (82 vjeç), Shtime 1 rast (77 vjeç), Vushtrri 1 rast (63 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 34.295 raste nga 131.186 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 914 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 550 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.043 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.338.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 380 raste, Ferizaj 43 raste, Fushë-Kosovë 41 raste, Mitrovicë 40 raste, Gjakovë 29 raste, Lipjan 26 raste, Vushtrri 25 raste, Podujevë 17 raste, Drenas 13 raste, Gjilan 13 raste, Prizren 13 raste, Pejë 12 raste, Skenderaj 9 raste, Obiliq 8 raste, Malishevë 7 raste, Hani i Elezit 4 raste, Klinë 4 raste, Shtime 4 raste, Deçan 3 raste, Kamenicë 3 raste, Kaçanik 3 raste, Suharekë 3 raste, Viti 2 raste, Dragash 1 rast, Graçanicë 1 rast, Junik 1 rast, Rahovec 1 rast, Zubin-Potok 1 rast.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!
Respektoni distancën!”

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-