Opoja.net

Sot rinisin të reshurat, paralajmërohen vërshime të reja

Sot rinisin të reshurat, paralajmërohen vërshime të reja

Gjatë ditës së sotme do të ketë reshje të shiut, të cilat do të vazhdojnë edhe të dielën, e që paralajmërohen edhe përmbytje në disa zona të Kosovës.

Ndërsa nga e hëna në Kosovë pritet të mbajë mot i ftohtë dhe me borë.

Gjatë ditës së sotme në vend do të mbajë mot me vranësira e që pasdite do të ketë mot edhe reshje të shiut.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të  Kosovës, temperaturat e ajrit në fundjavë mbesin të larta, e javën e ardhshme në rënie. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4 gradë Celsius deri në -5 gradë Celsius.

Ndërsa javën që do të ketë erë që e cila do të fryjë mesatarisht e fuqishme nga juglindja 7-14m/s, e ditën e hënë herë-herë edhe deri në 20m/s (72km/h)

Megjithatë IHMK thotë se ky është njoftimi formal për këtë ngjarje dhe se kjo nuk do të thotë se do të ndodhë përmbytja e shpejtë, por ajo është e mundur.

Moti për këtë javë, diell, vranësira dhe reshje shiu

Merlinda Guraj

Sot pritet të mbërrijnë dozat e vaksinës ‘Pfizer’ në Shqipëri

Merlinda Guraj

Java e ardhshme në Kosovë, më ngrohtë dhe me pak reshje

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net