Studiuesit ngrenë alarmin: Të gjithë e karikoni telefonin gabim!

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Nëse nuk jeni të sigurt për ekzistencën e një mënyre “të duhur” për të karikuar telefonin tuaj, nuk jeni vetëm. Disa njerëz thjesht e vendosin telefonin e tyre në një karikues sa herë që ka energji elektrike. Të tjerët e mbajnë me kujdes baterinë e tyre midis 40% dhe 80%, duke mos lejuar kurrë një karikim të plotë, me besimin se bateria do të zgjasë më gjatë si rezultat i këtij veprimi.

Bazuar edhe tek studiuesit e baterive dhe ekspertët e ripërdorimit në iFixit, duke rishikuar studimet mbi tendencat e zëvendësimit të telefonit dhe duke analizuar disa të dhëna të përdoruesit nga punonjësit e Wirecutter, është zbuluar se megjithëse mikromenaxhimi i baterisë së telefonit tuaj ka të ngjarë të zgjasë jetën e saj në një shkallë të vogël, rezultatet mund të mos ia vlenin për planin afatgjatë.

Ngarkimi i baterisë tuaj bën që performanca e saj të degradohet me kalimin e kohës, pavarësisht se si e bëni atë. Telefonat inteligjentë ushqehen me bateri litium-jon, të cilat punojnë duke lëvizur transportuesit e ngarkesës (në këtë rast, jonet e litiumit) nga një elektrodë në tjetrën. Jonet lëvizin në një drejtim kur ngarkohen dhe tjetri kur shkarkohen.

Lëvizja e këtyre joneve ushtron stres në elektroda dhe çon në reduktimin e jetëgjatësisë së baterisë, sipas Hans de Vries, shkencëtar i lartë në Signify (ish Philips Lighting), ku ai ishte bashkëautor i punimit kërkimor “Rritja e jetës së ciklit të qelizave të joneve të litiumit pjesërisht. gjendja e çiklizmit të ngarkesës”, e cila u shfaq në revistën Microelectronics Reliability. ” Kjo është veçanërisht e vërtetë kur jeni duke e mbushur baterinë disa pikë përqindjeje të fundit. Ish shkrimtari i stafit të lartë të Wirecutter, Kevin Purdy, tani i iFixit, një faqe që dokumenton se si të riparohen pajisjet elektronike të zakonshme dhe sende të tjera shtëpiake, sugjeroi analogjinë e një sfungjeri.

Është shumë e lehtë të mbushësh një sfungjer nga i thatë në kryesisht të ngopur. Por përpjekja për të detyruar një sfungjer pothuajse të ngopur të thithë pikat e fundit të lëngut kërkon presion dhe ka të ngjarë të lërë më shumë lëng të grumbulluar në sipërfaqe. Ky “bashkim” është grumbullimi SEI (ndërfaqja e ngurtë elektrolitike) në një bateri. Ngritja e SEI zvogëlon kapacitetin e përgjithshëm të një baterie. Karikimi i baterisë me kapacitet të plotë më rrallë dhe mos e lini të thahet plotësisht, mund ta zgjasë jetën e saj disi.

Është e mundur të zgjasësh jetëgjatësinë e baterisë duke mos e karikuar plotësisht dhe duke mos e shkarkuar plotësisht. Pra, ne do të themi të qëndrojmë midis 20% dhe 80% ose më shumë. Jetëgjatësia e baterisë është “në proporcion të zhdrejtë me sasinë e joneve të litiumit që vendosni në elektroda”.

Kjo është një nga arsyet që Apple ofron karikim të optimizuar të baterisë në iPhone-ët e tij, duke e mbajtur ngarkesën nën 80% derisa të keni nevojë për të fiksuar baterinë. Android nuk ka një algoritëm të ngjashëm të nivelit të sistemit, por prodhuesit individualë si OnePlus dhe Asus kanë prezantuar veçoritë e tyre të optimizimit.

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-