Opoja.net

Tavë pule me një pjatë anësore sipas zgjedhjes suaj

Tavë pule me një pjatë anësore sipas zgjedhjes suaj

Recetë e shpejtë dhe e shijshme

Përbërësit:

– 500 g mish të bardhë pule
– 300 g kërpudha të marinuara
– 200 ml ujë
– 200 ml qumësht
– 200 ml verë të bardhë
– 1 filxhan vaj
– 1 qese me salcë domatesh
– 1 salcë kosi
– kripë, piper, gjethe dafine

Përgatitja:

Pritini pulën në kube, më pas shtoni vajin dhe skuqeni për pak kohë.

Sezoni me pak kripë dhe piper. Shtoni qumësht, ujë dhe verë të bardhë.

Mbuloni tiganin dhe lëreni të ziejë derisa mishi të zbutet.

Shtoni kërpudhat dhe lërini të ziejnë edhe pak. Në fund shtoni purenë e domates, salcën e thartë, përzieni dhe më pas sezoni me rigon, fletë dafine dhe më shumë kripë nëse është e nevojshme.

Nëse dëshironi, tavën mund ta shërbeni menjëherë ose ta piqni në furrë.

Shërbejeni me një pjatë anësore të zgjedhur nga ju – oriz të zier dhe perime të përziera, ose krem béchamel nga patate të ziera dhe pure, karota dhe brokoli.

Ju bëftë mirë.

Bukë me gjalpë: E butë dhe shumë e shijshme – qëndron e freskët për tri ditë

Merlinda Guraj

Makarona me proshutë dhe ajkë kosi të mbushur me salcë kërpudhash

Merlinda Guraj

Ëmbëlsirë me tre veprime: Çokollatë e cila nuk mund të refuzohet!

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net