Të rinjtë po bëhen më pak të lumtur se gjeneratat e vjetra, thotë hulumtimi

Të rinjtë po bëhen më pak të lumtur se gjeneratat e vjetra pasi vuajnë “ekuivalentin e një krize të moshës së mesme”, ka zbuluar hulumtimi global ndërsa mjeku kryesor i Amerikës paralajmëroi se “të rinjtë me të vërtetë po luftojnë”.

Të rinjtë po bëhen më pak të lumtur se gjeneratat e vjetra pasi vuajnë “ekuivalentin e një krize të moshës së mesme”, ka zbuluar hulumtimi global ndërsa mjeku kryesor i Amerikës paralajmëroi se “të rinjtë me të vërtetë po luftojnë”.

Opoja.net Opoja.net Kultura

Dr Vivek Murthy, kirurgu i përgjithshëm amerikan, tha se lejimi i fëmijëve të përdorin mediat sociale ishte si t’u jepej atyre ilaçe që nuk janë provuar se janë të sigurta.

Ai tha se dështimi i qeverive për të rregulluar më mirë mediat sociale në vitet e fundit ishte “i marrë”.

Murthy foli me Guardian ndërsa të dhënat e reja zbuluan se të rinjtë në të gjithë Amerikën e Veriut tani ishin më pak të lumtur se të moshuarit e tyre.

E njëjta pritet të pasojë edhe në Europën Perëndimore.

Rënia e mirëqenies në mesin e moshave nën 30 vjeç e ka nxjerrë SHBA-në nga lista e top 20 vendeve më të lumtura, zbuloi Raporti Botëror i Lumturisë 2024, shkruan The Guardian

Pas 12 vitesh në të cilat njerëzit e moshës 15 deri në 24 u matën si më të lumtur se gjeneratat e vjetra në SHBA, tendenca duket se është kthyer në vitin 2017.

Hendeku është ngushtuar gjithashtu në Europën Perëndimore dhe i njëjti ndryshim mund të ndodhë në vitin e ardhshëm ose në dy vitet, besohet.

Murthy i përshkroi gjetjet e raportit si një “flamur i kuq” që të rinjtë me të vërtetë po kanë vështirësi në SHBA dhe tani gjithnjë e më shumë në mbarë botën”.

Ai tha se ishte ende duke pritur të shihte të dhëna që vërtetonin se platformat e mediave sociale ishin të sigurta për fëmijët dhe adoleshentët dhe bëri thirrje për veprim ndërkombëtar për të përmirësuar lidhjet sociale në jetën reale për të rinjtë.

Raporti Botëror i Lumturisë, një barometër vjetor i mirëqenies në 140 kombe i koordinuar nga Qendra Kërkimore e Mirëqenies së Universitetit të Oksfordit, Gallup dhe Rrjeti i Zgjidhjeve për Zhvillimin e Qëndrueshëm të OKB-së, tregoi “rënie shqetësuese [në lumturinë e të rinjve] veçanërisht në Amerikën e Veriut dhe Europën Perëndimore”, tha Prof. Jan-Emmanuel De Neve, drejtor i Qendrës Kërkimore të Mirëqenies dhe redaktor i studimit.

“Të mendosh se në disa pjesë të botës fëmijët tashmë po përjetojnë ekuivalentin e një krize të moshës së mesme, kërkon veprim të menjëhershëm të politikave”, tha ai.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-