Tesla edhe zyrtarisht do të prezantojë Model S Plaid dhe Model X Plaid në Kinë

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Tesla përdori kanalin e saj zyrtar WeChat për të njoftuar se më në fund në do t’i dërgojë Kinë versionet Plaid të Model S dhe Model X. Kompania do t’i shfaq makinat në CIIE e ardhshme që fillon më 5 nëntor në Shangai.

Kjo është hera e parë që modelet Plaid do të shfaqen zyrtarisht në Kinë. Informacioni i postuar nga Tesla vjen pas miratimit të fundit të të dy modeleve për përjashtimin nga taksat e blerjeve në Kinë nga Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit.

Hyrja në katalogun e MIIT është hapi i fundit në homologimin e automjeteve për tregun kinez. Klientët kinezë që kanë bërë porosi për versionet Plaid të Model X ose Model S po kontaktohen tani nga Tesla në mënyrë që të finalizojnë blerjet e tyre, përcjell Telegrafi.

Modeli S Plaid ka një çmim prej 142,655 euro me kursin aktual të këmbimit, raporton Arena EV.

Tesla Model S Plaid dhe Model X Plaid u zbuluan në SHBA dy vjet më parë dhe dërgesat filluan në qershor të vitit të kaluar, makina ka qenë në shitje në shumicën e tregjeve që atëherë.

Në Evropë kishte pak ndërprerje, por së fundmi të dy modelet po shfaqen si të disponueshme për porosi me dërgesa midis dhjetorit të këtij viti dhe shkurtit të vitit të ardhshëm.

Në Kinë Tesla e reklamon Model S Plaid-in si të aftë për shpejtësi nga 0 deri në 100 km/h në 2.1 sekonda me të ashtuquajturën roll-out të zbritur nga koha e “sprintit” – në thelb koha e këmbës së parë të një distance të përshkuar nga makina përshpejtuese është zbritet nga koha totale.

Makina është testuar shumë herë për të zbuluar nëse në të vërtetë mund të arrijë kohën e reklamuar në modelin standard dhe rezultatet ishin paksa të shkurtra – më e shpejta që arriti ishte 2.07 sekonda, por nga 0 në 60 mph që është 96.5 km/h.

Pavarësisht nga kjo teknikë, Plaid mbetet jashtëzakonisht i shpejtë për çdo standard dhe do të mbajë rekordin e tij në Nurburgring për pak më gjatë – derisa Porsche të nxjerrë në treg Taycan-in e tij me tre motorë.

A mund ta gjejë dikush kundërpërgjigjen e Teslës? Me 4 motorë? Kjo vjen nga BMW me modelet e saj të gjeneratës së ardhshme M. E ardhmja po afrohet shpejt, me të vërtetë shpejt.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-