Opoja.net

Trazirat në zonën e Kongresit Amerikan, policia me armë mbron ligjvënësit

Rajoni
Trazirat në zonën e Kongresit Amerikan, policia me armë mbron ligjvënësit

Ndërtesa e Kongresit amerikan u vu nën izolim për shkak se një numër protestuesish që mbështesin presidentin Donald Trump hynë në kompleksin e Kapitolit, ku ligjvënësit janë mbledhur në seancë për çertifikimin e votës elektorale të zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Gjendja në Kapitol dhe rreth tij është ende e tensionuar, ndërkohë që protestuesit u përplasën me policinë që ruajnë ndërtesën.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, disa njerëz goditnin me grushta dyert e sallës kryesore ku zhvillohen senacat e Kongresit në përpjekje për të hyrë brenda.

Ligjvënësit ndërprenë seancat që hapën pasdite për çertifikimin e votave elektorale dhe që po zgjaten për shkak të kundërshtimeve të disa ligjvënësve republikanë.

Njoftohet se protestuesit janë përhapur kudo në ndërtesën e Kapitolit. Policia po i shoqëron anëtarët e Kongresit jashtë ndërtesës për arsye sigurie.

Njoftohet gjithashtu se Nënpresidenti Mike Pence është shoqëruar për në një vend të sigurtë brenda Kapitolit.

Sipas disa njoftimeve, brenda Kapitolit ka patur edhe të shtëna me armë.

COVID-19, nga e diela Gjermania kërkon test negativ për ata që udhëtojnë nga Kosova

Opoja.net

​Merkel: Zemra ime thyhet kur shoh sa njerëz kanë vdekur në vetmi

Opoja.net

Mërgata e mobilizuar për zgjedhjet e 14 shkurtit, mbi 80 mijë të interesuar

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net