Trupa shtesë të NATO-s kanë arritur në Kosovë

Opoja.net Opoja.net Kosova

Përforcimet me trupa shtesë për misionin e NATO-s në Kosovë kanë arritur të hënën me 5 qershor.

NATO-s njofton se këto përforcime erdhën si pasojë e situatës së krijuar në veri të Kosovës, ku rreth 30 pjesëtarë të KFOR-it mbeten të plagosur.

“Një batalion komando i Komandës së Brigadës 65 të Mekanizuar të Këmbësorisë me rreth 500 pjesëtarë do të përbëjnë pjesën më të madhe të përforcimeve të NATO-s. Batalioni turk do të vendoset fillimisht në Kazermën Sulltan Murat, dhe do të vendoset në Kosovë për aq kohë sa është e nevojshme. Një batalion shtesë i forcave rezervë të NATO-s është vënë gjithashtu në gatishmëri më të lartë për t’u vendosur nëse është e nevojshme”, thuhet në njoftimin e NATO-s.

Pas bisedimeve me presidentin Recep Tayyip Erdogan të dielën në Stamboll, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, falënderoi Turqinë për dërgimin e përforcimeve në Kosovë.

“Turqia është një aleat i rëndësishëm dhe shumë i vlerësuar, duke dhënë kontribute kyçe në NATO. Kjo përfshin trupat për misionin tonë paqeruajtës në Kosovë, gjë që është edhe më e rëndësishme tani, kur tensionet janë të larta”.

“Falënderoj Turqinë që dërgoi përforcime në veri të Kosovës, pas trazirave të fundit”, shtoi Stoltenberg.

Në takimin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s në Oslo javën e kaluar, Sekretari i Përgjithshëm tha:

“Mesazhi ynë si për Beogradin, ashtu edhe për Prishtinën është se ata duhet të angazhohen në mirëbesim në dialogun e lehtësuar nga BE. Kjo është e vetmja rrugë drejt paqes. Në të njëjtën kohë, NATO ka përgjegjësinë për të siguruar stabilitetin në Kosovë dhe kjo është arsyeja pse ne kemi qenë atje për shumë vjet dhe pse tani po rrisim praninë tonë në rajon.”

NATO ka udhëhequr një operacion paqeruajtës në Kosovë që nga viti 1999 në mbështetje të përpjekjeve ndërkombëtare për të ndërtuar stabilitetin në rajon.

Misioni i KFOR-it është të ruajë një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, në përputhje me mandatin e tij sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

KFOR aktualisht përbëhet nga mbi 4,200 trupa nga 27 vende anëtare dhe partnerë të NATO-s./Telegrafi/

//

Opojanet synon të ndihmojë në lartësimin dhe vetëdijesimin e dijes dhe kulturës për trevën tonë. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni. Ju faleminderit! Kontriboni KËTU.
- Reklama-
- Reklama-