Twitter konfirmon tarifën 8 dollarë për profilet e verifikuara

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Twitter ka konfirmuar planet për të lejuar përdoruesit të blejnë statusin e verifikuar.

Në një përditësim për pajisjet Apple, kompania tha se funksioni do të jetë i hapur për përdoruesit në vende të caktuara që regjistrohen në shërbimin e saj Twitter Blue për 7,99 dollarë (7 £) në muaj.

Ndryshimi i politikës është i diskutueshëm, mes shqetësimeve se platforma mund të mbushet me llogari të rreme, shkruan BBC. 

Vendimi pason marrjen e Twitter nga Elon Musk, i cili të premten pushoi nga puna rreth gjysmën e fuqisë punëtore të kompanisë.

Tiku blu i kërkuar më parë ishte i disponueshëm vetëm për individë dhe organizata të profilit të lartë ose me ndikim, të cilëve iu kërkua të provonin identitetin e tyre.

Është përdorur si shenjë se një profil është autentik dhe është një mjet kyç për të ndihmuar përdoruesit të identifikojnë informacione të besueshme në platformë.

Ndryshimi i politikës mund të nxisë shqetësimet se figurat qeveritare, të famshëm, gazetarë dhe marka mund të imitohen nga çdo përdorues i gatshëm të paguajë një tarifë mujore.

Musk, personi më i pasur në botë, duket se po kërkon të diversifikojë të ardhurat e Twitter-it, pas blerjes së firmës në fund të muajit të kaluar pas një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh (39 miliardë paund).

Të premten, miliarderi tha se Twitter po humbte më shumë se 4 milion dollarë (3.5 milion £) në ditë duke këmbëngulur se kjo nuk i dha atij “zgjidhje” prandaj pushoi rreth gjysmën e fuqisë punëtore të kompanisë prej 7,500 personash.

Shkurtimet ,si dhe mbrojtja e ashpër e fjalës së lirë të Musk, kanë shkaktuar spekulime se Twitter mund të zvogëlojë përpjekjet e tij për moderimin e përmbajtjes.

Megjithatë, Musk ka këmbëngulur se qëndrimi i firmës ndaj materialeve të dëmshme mbetet “absolutisht i pandryshuar”.

Të shtunën, një zyrtar i lartë i Kombeve të Bashkuara, Komisioneri për të Drejtat e Njeriut Volker Türk, i kërkoi Musk-ut të “sigurojë që të drejtat e njeriut të jenë thelbësore për menaxhimin e Twitter”.

Pak detaje u publikuan në lidhje me ndryshimin në politikën e verifikimit dhe një abonim në Twitter Blue.

Përditësimi i Twitter tha se ndryshimet do të zbatohen fillimisht vetëm në MB, SHBA, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re.

Një varg postimesh nga vetë zoti Musk sugjeruan se ndryshimet do të përhapeshin në mbarë botën pasi ato të vëzhgoheshin në një pjesë të vogël të vendeve fillestare.

Nuk ishte e qartë se çfarë do të ndodhte me ato profile që tashmë kishin një shenjë blu, ose nëse Twitter ende planifikonte të “verifikonte” një përdorues tjetër, përveçse duke i tarifuar atyre një abonim.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-