UNDP dhe Dragashi stimulojnë krijimin e vendeve të reja të punës

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Lajme Opoja

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe komuna e Dragashit nënshkruan sot, 20 korrik, një marrëveshje komunale për bashkë-financim për të ndihmuar banorët e këtushëm t’i përmirësojnë fermat dhe ndërmarrjet e tyre të vogla.

Kryetari i komunës së Dragashit, Salim Jenuzi, koordinatorja e programit të UNDP-së, Valbona Bogujevci dhe kreu i administratës së Zyrës Koordinuese për Bashkëpunim Teknik në ambasadën e Austrisë në Kosovë, Arsim Aziri, morrën pjesë në këtë ngjarje që do të zyrtarizojë ndihmën për të stimuluar krijimin e vendeve të reja të punës në komunën e Dragashit dhe do t’u mundësojë familjeve vendase të gjenerojnë më shumë të ardhura.

Për më tepër, për të shënuar Ditën Botërore të Aftësive të të Rinjve, 15 korrikun, shtatë të rinj dhe të reja të komunës së Dragashit, u shpërblyen me certifikata për përfundimin me sukses të trajnimit për aftësim profesional për kuzhinier, auto-elektricist dhe parukeri. Përveç trajnimit që u ofrua nga qendra trajnuese për aftësim profesional në Prizren, projekti gjithashtu po mbështet këta shtatë të rinj dhe të reja duke i furnizuar me mjete për t’u vetë-punësuar.

Projekti In Ter Dev, i financuar nga Bashkëpunimi i Austrisë për Zhvillim (ADA) dhe i implementuar nga UNDP-ja, ka përkrahur komunat e Dragashit dhe Shtërpcës që ngaviti 2014 në krijimin e vendeve të reja të punës dhe të ardhurave për familjët, si dhe për të përmirësuar gjendjen e shërbimeve publike. Projekti deri mëtani ka krijuar mbi 670 vende pune për komunitetet lokale.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-