Opoja.net

Ushqimet që nuk duhet t’i hani kur keni gurë në veshka

Kur keni gurë në veshka, duhet të pini sa më shumë ujë dhe lëngje të tjera (sidomos lëng limoni), duhet të ecni sa më shpesh, duhet të keni një dietë të balancuar që nuk përmban shumë proteina mishi etj.

Në qoftë se keni gurë me përbërje kalciumi, duhet të hani më pak kripë apo ushqime të kripura.

Gjithashtu, duhet të përpiqeni të mos merrni më shumë dozë kalciumi apo vitamine D, se ç’është e rekomanduar.

Në qoftë se guri juaj ka përbërje oxalate, limitoni ushqimet që e kanë oxalatën në përbërje.

Kjo përfshin:

  • çokollatën
  • perime, si: spinaqi, sallata etj.
  • arra dhe kikirikë
  • fara susami
  • raven
  • qumësht soje
  • panxhar
  • patate të ëmbla.

Rrëfimi prekës i infermieres që shërbeu gjatë pandemisë në QKUK dhe nuk iu vazhdua kontrata: Më vjen keq nanë, lutjet tua nuk u pranuan!

Merlinda Guraj

Një i vdekur nga coronavirusi dhe 16 raste pozitive në 24 orët e fundit

Merlinda Guraj

Bie në 31 numri i pacientëve me COVID-19 që po trajtohen në spitalet e Kosovës

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net