VW nga viti 2033 do të bëhet brend plotësisht elektrik në tregun evropian

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Brendi kryesor Volkswagen Passenger Cars dëshiron të ndërtojë vetëm vetura elektrike të pastra në Evropë më së voni nga viti 2033. CEO i brendit, Thomas Schäfer, po sjell kështu qëllimin e mëparshëm për daljen nga biznesi i veturave me djegie të brendshme në Evropë midis vitit 2033 dhe 2035. Për më tepër, një SUV kompakt i bazuar në ID.3 mund të arrijë deri në vitin 2026.

Korniza e mëparshme kohore nga viti 2033 deri në vitin 2035 ishte bërë publike në qershor të 2021 nga Klaus Zellmer, drejtori i atëhershëm i shitjeve të brendit. Thomas Schäfer ishte ende CEO i Skoda në atë kohë – Zellmer tani mban postin kryesor në Mlada Boleslav sepse Schäfer u soll në Wolfsburg si shef i markës, raporton electrive.

Megjithatë, data e re e përfundimit të prodhimit të veturave me motor me djegie në vitin 2033, momentalisht do të zbatohet vetëm në Evropë. Në rajone të tjera të shitjeve, si Kina ose Amerika e Veriut, VW nuk ka ndërmend të kalojë plotësisht në vetura tërësisht elektrike deri në një datë të mëvonshme, transmeton Telegrafi.

Schäfer gjithashtu njoftoi një riorganizim të prodhimit. Ndërsa fokusi deri më tani ka qenë në modelet individuale, fabrikat tani e tutje do të organizohen më shumë sipas platformave të automjeteve ndër-marka.

Një shembull: Në fabrikën MEB në Zwickau, VW ndërton dy modele kompakte (VW ID.3 dhe Cupra Born), por gjithashtu katër SUV të madhësisë së mesme (VW ID.4/ID.5 si dhe Audi Q4 e-tron dhe dega e saj Sportback).

Me grupimin e ri të modeleve për fabrikë, Schäfer dëshiron të lehtësojë prodhimin dhe të kursejë kostot. Për më tepër, shefi i markës njoftoi një përpjekje të re për të frenuar shumëllojshmërinë e modeleve (gjithashtu me kosto të ulët).

Sipas Schäfer, VW po planifikon dhjetë modele të reja elektrike deri në vitin 2026. Schäfer shtoi se Volkswagen po “heq zakonet e vjetra” për sa i përket linjës së tij të produkteve dhe do të fokusohet në modelet kryesore në të ardhmen, “duke thjeshtuar ndjeshëm gamën tonë të modeleve. dhe paketat gjatë dhjetë viteve të ardhshme”.

Megjithatë, VW planifikon të ofrojë një portfolio që varion nga “vetura elektrike e nivelit fillestar me një çmim të synuar prej nën 25,000 € tek Volkswagen ID Buzz dhe vetura e re kryesore Volkswagen ID Aero, ne do të kemi ofertën e duhur në çdo segment” në në mënyrë që të ketë një ofertë të përshtatshme në çdo segment.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-