Zvicër: Pse po rriten kërkesat për kartëmonedhat 1000-frangëshe?

Opoja.net Opoja.net Rajoni

Kartëmonedhat me prerje të madhe, si kartëmonedha prej 1,000 frangash, përdoren rrallë për transaksionet e përditshme në Zvicër. Por, pse po bëhen më të popullarizuara?

Kërkesat për kartëmonedhat 1.000-frangëshe janë rritur në muajt e fundit, tregojnë të dhënat nga Banka Kombëtare Zvicerane (SNB).

1 000 CHF konvertohet në afërsisht 925,75 €, 824,63 £ ose US $ 121,98.

Pavarësisht nëse tërheqin paratë nga një makinë ATM ose direkt nga një bankë, klientët kërkojnë prerje të faturave më të mëdha më shpesh se më parë.

“Ne e dimë që aktualisht ka më shumë para në tërheqje në shënime të mëdha, por ato ndryshojnë duart më rrallë”, i tha transmetuesit publik të SRF Sarah Lein, një eksperte e politikës monetare nga Universiteti i Bazelit.

Kjo do të thotë që paratë nuk po shpenzohen, por po tërhiqen.

“Ne mund të konkludojmë se disa shënime të mëdha përfundojnë në një kasafortë”, shtoi ajo.

Arsyeja, tha ajo, është se shumë banka u ngarkojnë klientëve të tyre interesa negativë për depozitat e mëdha.

“Prandaj, mund të jetë më e lirë të tërhiqesh paratë e gatshme në letra të mëdha dhe t’i mbash ato në një kasafortë, veçanërisht pasi inflacioni ka qenë jashtëzakonisht i ulët për një kohë të gjatë”, shtoi Lein.

Kjo nuk është e pazakontë – në kohë krize, më shumë para kërkohet shpesh.

Por a mund të shkaktojë kjo mungesë të bonove të 1.000 frangave?

Kjo nuk ka të ngjarë të ndodhë, theksoi Lein.

“Si bankat qendrore, ashtu edhe ato komerciale kanë mjaft para të ruajtura në kasafortat e tyre për të përmbushur kërkesën e tillë. Kështu që gjithmonë ka mjaft para në dispozicion”, tha ajo.

Janë rreth 48.6 miliardë franga që lundrojnë përreth në formën e kartëmonedhave me 1.000 franga, që përbëjnë 59 për qind të të gjitha kartëmonedhave zvicerane në qarkullim. /Albinfo.ch

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-