Zyrtare: Përfundon takimi mes Kurtit dhe Vuçiqit në Ohër

Opoja.net Opoja.net Kosova

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka njoftuar se ka përfunduar raundi i bisedimeve mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Takimi në Ohër ka nisur që nga orët e mëngjesit, ku kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nën ndërmjetësimin e BE-së, kanë diskutuar për planin e zbatimit të propozimit evropian.

Pas përfundimit të këtij takimi, pritet që së shpejti shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell të dalë me një deklaratë për media.

Kujtojmë se takimet e kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq, nisën në orën 10:30, ku fillimisht Kurti dhe Vuçiq zhvilluan takime të ndara me ndërmjetësuesit evropianë në lidhje me normalizimin e raporteve ndërmjet dy shteteve.

//

Opojanet synon të ndihmojë në lartësimin dhe vetëdijesimin e dijes dhe kulturës për trevën tonë. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni. Ju faleminderit! Kontriboni KËTU.
- Reklama-
- Reklama-
Merr lajmet me njoftim OK Jo faleminderit