Zyrtari i NASA-s shpreson të gjejë jetë në Jupiter

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Thomas Zurbuchen, shefi i shkencës në pension në NASA, pret ndryshime të mëdha në të kuptuarit tonë të universit në 20 deri në 30 vjetët e ardhshme. Ekziston gjithashtu një “shans i rëndësishëm për të gjetur jetë jashtë Tokës” në këtë hark kohor, thotë ai.

Një zbulim i tillë do të ndryshonte të gjithë diskutimin për jetën, tha Zurbuchen të martën në televizionin publik zviceran, SRF, përcjell albinfo.ch.

Ai tha se jeta jashtëtokësore ishte e mundur në hënën e Jupiterit Europa, për shembull, ku studiuesit e NASA-s dyshojnë se një oqean ekziston nën një shtresë akulli. “Nëse ka gjurmë të jetës në Evropë, kjo do të ndryshojë të gjithë diskutimin rreth jetës në univers”, tha ai.

Zurbuchen lindi në vitin 1968 në Heiligenschwendi afër Thun, Zvicra qendrore dhe studioi fizikë dhe matematikë në Universitetin e Bernës. Më vonë ai shkoi në Universitetin e Miçiganit në SHBA dhe në 2016 në NASA, agjencia hapësinore amerikane, ku ishte përgjegjës për më shumë se 100 misione shkencore.

Astrofizikani do të largohet në fund të vitit pas më shumë se gjashtë vjetësh në krye të ekipit kërkimor të NASA-s.

“Me kalimin e viteve, ekipi ynë i NASA-s ka arritur qëllime të paimagjinueshme që kanë forcuar programin. Tani është koha për ndryshim dhe mundësia për t’u dhënë liderëve të tjerë të mëdhenj mundësinë për të shtyrë kufijtë dhe për ta çuar programin tonë në lartësi të reja”, tha ai në shtator.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-