Anëtarësimi në NATO, Mehaj: Republika e Kosovës është gati

Opoja.net Opoja.net Kosova

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka thënë se Kosova është gati për t’u anëtarësuar në NATO.

Kjo deklaratë e Mehajt erdhi pasi në mbledhjen e qeverisë u themelua grupi punues ndërinstitucional për integrimin e Kosovës në NATO.

“Sot, si Qeveri e Republikës së Kosovës, morëm vendimin për themelimin e Grupi punues ndërinstitucional për integrimin e Republikës së Kosovës në NATO. Anëtarësimi i Kosovës në NATO ishte dhe mbetet prioriteti kryesor strategjik i Republikës së Kosovës. Në momentumin e ri gjeopolitik, kam besimin e plotë se, aleatët tanë vendimmarrës më në krye SHBA-të, do të përshpejtojnë procesin e anëtarësimit tonë. Republika e Kosovës është gati!”, ka shkruar ai në një postim në “Facebook”.

Postimi i plotë:

Edhe një lajm i shumëpritur,

Sot, si Qeveri e Republikës së Kosovës, morëm vendimin për themelimin e Grupi punues ndërinstitucional për integrimin e Republikës së Kosovës në NATO.

Anëtarësimi i Kosovës në NATO ishte dhe mbetet prioriteti kryesor strategjik i Republikës së Kosovës.

Në momentumin e ri gjeopolitik, kam besimin e plotë se, aleatët tanë vendimmarrës më në krye SHBA-të, do të përshpejtojnë procesin e anëtarësimit tonë.

Republika e Kosovës është gati!

Institucionet e Republikës së Kosovës janë gati!

Ministria e Mbrojtjes dhe FSK, janë gati!

Si anëtare e NATO-së në shërbim të paqes, stabilitetit dhe sigurisë kudo në Botë.

#KosovoInNATO

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-