Anglia në finale të Evropianit, Watkins vendimtar

Opoja.net Opoja.net Sport

Ollie Watkins hyri në lojë në minutën e 81-të. E zëvendësoi kapitenin e Anglisë, Harry Kane.

Dhe Watkins ishte vendimtar në kualifikimin e Anglisë në finale të Euro 2024.

Në gjysmëfinalen ndaj Holandës, të mërkurën mbrëma në Dortmund, Watkinsi shënoi golin e fitores 2:1. Në minutën e 91-të ai gjuajti shumë bukur nga zona dhe realizoi për fitoren e madhe.

Goli i Watkinsit u shënua kur pritej që ndeshja të shkonte në vazhdime.

Ndeshja ishte e denjë për gjysmëfinale të Kampionatit Evropian. Dhe fitues i saj pos Anglisë e Watkinsit është edhe selektori anglez, Gareth Southgate, shumë i kritikuar deri më tani. Ai bëri zëvendësimet që dolën të jenë vendimtare. Dhe tani Southgate fillon punën për ta përgatitur përfaqësuesen për finalen e madhe.

Holanda kaloi në epërsi 1:0 në minutën e shtatë. Xavi Simons shënoi supergol me goditje nga distanca.

Për 1:1 shënoi kapiteni i Anglisë, Harry Kane, në minutën e 18-të. Ai realizoi nga pika e bardhë. Penalltia u dha me ndërhyrje të VAR-it. U vlerësua se Kane u pengua gjatë një goditje nga mbrojtësi holandez, Denzel Dumfries. Kane mori përgjegjësinë dhe dërgoi topin në rrjetë.

Pak minuta më pas Dumfries shpëtoi Holandën, kur ndali në vijën e portës topin e goditur nga Phil Foden. Më pas Dumfries qëlloi traversën me goditje me kokë, kurse topin në shtyllë e dërgoi edhe Fodeni.

Rezultati pas pjesës së parë megjithatë mbeti 1:1.

Në pjesën e dytë iniciativën kryesisht e kishte Holanda. Në minutën e 65-të portieri anglez Jordan Pickford bëri pritje vendimtare. Më pas Anglia dërgoi topin në rrjetë, por u sinjalizua pozitë jashtë loje.

Fare në fund në skenë doli Watkins që shënoi për fitoren dhe festën e madhe të anglezëve.

Të dielën në finale, Anglia përballet me Spanjën. Anglezët janë në kërkim të trofeut të parë të madh që nga viti 1966. Deri në gjysmëfinale nuk kanë bindur. Por duket se më të mirën e kanë ruajtur për fazën finale të kampionatit.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-