Apple po shkurton prodhimin e iPhone 14 Plus për shkak të kërkesës së dobët

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Apple Inc po shkurton prodhimin e iPhone 14 Plus dhe po rrit prodhimin e iPhone 14 Pro më të shtrenjtë për shkak të kërkesës së vakët për modelin e rangut të mesëm, tha të martën firma e kërkimit të tregut TrendForce.

Pjesa e serive më të shtrenjta iPhone 14 Pro është rritur në 60 për qind të prodhimit total nga 50 për qind e planifikuar fillimisht dhe mund të rritet në 65 për qind në të ardhmen, thuhet në raport.

Apple nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga Reuters.

Përqendrimi i Apple në modelet e nivelit të lartë mund ta ndihmojë atë të kundërshtojë butësinë në shitjen e smartfonëve.

Në mes të krizës së çipave, niveli premium i pajisjeve të Apple Pro dhe Pro Max, të cilat kanë qenë shitës të fortë, e ndihmuan kompaninë të rriste kufijtë, transmeton Telegrafi.

Raporti i TrendForce tha se rritja e normave të interesit në SHBA mund të zvogëlojë shpenzimet e konsumatorëve, duke minuar kërkesën për iPhone në tremujorin e parë të 2023. Kjo mund të çojë në një rënie prej 14 për qind nga viti në vit në 52 milionë njësi.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-