AUV-i ka vetëm 32 inspektorë veterinar – Kadriu jep detaje për inspektimet gjatë verës

Opoja.net Opoja.net Kosova

Zëvendësdrejtori ekzekutiv i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës (AUV), Flamur Kadriu në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se është rritur numri i inspektorëve sanitar dhe kontrolleve zyrtare.

Madje, ai tha se bashkëpunimi me Policinë dhe Prokurorinë është i jashtëzakonshëm veçse mungojnë inspektorët veterinar, duke shtuar se në krejt Kosovën operojnë vetëm 32.

“Nuk e kam numrin e saktë se sa biznese janë gjobitur, mirëpo kemi realizimin e kontrolleve zyrtare. Jemi duke arritur edhe në shkallë shumë më të lartë duke marrë parasysh se pas transferit të inspektorëve që i kemi realizuar nga komunat e Kosovës. Është rritur edhe numri i inspektorëve dhe kontrolleve zyrtare. Me Policinë e Kosovës dhe prokurorinë në shumë raste kemi bashkëpunim të jashtëzakonshëm te kontrabandimi i produkteve nga kufiri ku inspektorët tanë me kërkesë të Policisë dalin në vendin e ngjarjes. Por edhe te ankesat e konsumatorëve apo operatorë që bënë shkelje inspektorët tanë mundohet të arrijnë në kohë”, tha Kadriu.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-