Opoja.net

Azilkërkuesi nga Opoja: Nuk kthehem kurrë në Kosovë

Azilkërkuesi nga fshati Shajne i Komunës së Dragashit ka arritur që të gjejë vetën në Gjermani duke shkuar në të zezën, Opoja.net ka kontaktuar duke thenë se e ka të vështirë të kthehet në Kosovë, edhe pse shumicën janë duke e kthyjer.

Përkundër deklaratave të ambasadores së Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets se nuk ka azil për kosovarët, qytetarë të shumtë nga Kosova, nuk po e ndalin udhëtimin e tyre për një jetë më të mirë.

89
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

“Nuk e kam pasur aq të vështirë rrugën për të arritur deri në Gjermani, unë kam kohë që kam ardhur këtu, kam kalur kufijtë në të zezën” ka thenë për Opoja.net

Ai nuk është vetëm ka edhe shokë të tjerë bashkë më të e që janë nga Komuna e Dragashit.

“Kushtet nuk janë edhe aq të mira, po e shoh se krejt po dojn me na kthyje, dje 140 azil vetëm i kthynë, po krejt po varet se qysh e ki fatin ka theksuar ai i cili nuk ka dashur të i theksohet emri.

Ai tashë ka filluar punën thotë se ja kan japur ja 3 muaj, me pas qka do të ndodhë nuk e di. “Unë nuk dua të kthehem kurr në Kosovë” përfundon ai.

(Opoja.net)

Komuna e Dragashit ndan 100 bursa studimi

Opoja.net

Aksident trafiku në Dragash, 6 të lënduar

Opoja.net

Nga sot, Kosova dhe Shqipëria me pikë të re kufitare

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto