Bërnabiq thotë se serbët në Kosovë po e zbatojnë marrëveshjen e Brukselit

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka deklaruar se serbët në Kosovë kanë treguar durim dhe tolerancë gjatë dekadës së kaluar, sipas saj, ata duan paqe dhe besojnë në sundimin e ligjit.

Pas zhvillimeve të fundit ku serbët janë tërhequr nga pozitat në institucionet kosovare, Bërnabiq ka thënë se Qeveria e Serbisë mbetet e vendosur për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon dhe qëndron pranë popullit serb në Kosovë.

Në një deklaratë për media, ajo ka pohuar se serbët me vendimin e tyre janë duke mbrojtur të drejtën publike ndërkombëtare dhe marrëveshjen e Brukselit, shkruan Tanjug.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-