Bota po rrezikohet nga mungesa e ujit

Opoja.net Opoja.net Uncategorized

Gati 2.6 miliardë njerëz jetojnë në shtete ose zona me rrezik të lartë të mungesës së ujit.

Rritja e popullsisë, konsumi i mishit dhe aktiviteti ekonomik po bëjnë presion në rritje në rezervat e ujit në botë.

Njerëzit në rreth 400 zona në të gjithë botën jetojnë në “kushte ekstreme të ujit”, sipas të dhënave nga Instituti i Burimeve Botërore (WRI) në Uashington.

Ka frikë se miliona njerëz do të shpërngulen nga mungesa e ujit, gjë që mund të ndikojë më tej konfliktet dhe stabilitetin politik.

Nga Meksika në Kili, pastaj në disa pjesë të Afrikës, si dhe në destinacionet e njohura turistike në Mesdhe, niveli i ngarkesës së ujit rritet (sa ujë merret nga vendi dhe cila është sipërfaqja në krahasim me totalin).

Ai gjithashtu përfshin 1.7 miliard njerëz nga 17 vende në rrezik të lartë, sipas Institutit të Uashingtonit.

Këto përfshijnë vendet më të varfra në Lindjen e Mesme, si dhe India, e cila po përballet “sfida të mëdha për shkak të konsumit të ujit dhe mënyrës se si menaxhohet, e cila do të ndikojë në gjëra të ndryshme, nga shëndeti i popullatës deri te zhvillimi ekonomik”.

Pakistani, Eritreja, Turkmenistani dhe Botsvana janë gjithashtu vende që përballen me mungesa ekstreme të ujit.

Instituti nga Uashingtoni ka mbledhur këto të dhëna falë platformës Aqueduct 3.0, e cila analizon disa modele hidrologjike dhe llogarit se sa ujë tërhiqet nga sipërfaqja dhe sa ujë nëntokësor furnizohet nga një zonë. Në këto të dhëna nuk është përfshirë Kosova, transmeton KP.

Kur përqindja është më e madhe se 80, këto zona janë në rrezik jashtëzakonisht të lartë të mungesës së ujit.

“Si një mbajtës i të dhënave, unë përpiqem të jem i paanshëm në pritjet, por unë u çudita kur pashë situatën në Indi,” tha Rutger Hofste, autori i studimit. India aktualisht renditet në vendin e 13-të në vendet në rrezik të mungesës së ujit. Një vend më lart është fqinji Pakistani.

Nëntë nga 36 vendet ose territoret janë renditur si zona me një rrezik ekstrem të mungesës së ujit. Chennai, kryeqyteti i shtetit Indian Tamil Nadu, kohët e fundit është goditur nga përmbytje dhe thatësira të ngjashme. “Kriza e vazhdueshme e ujit në Chennai tregon se me çfarë sfidash përballet India në vitet e ardhshme. Rrethana të mëtejshme keqësuese janë keqmenaxhimi i burimeve ujore dhe fakti që popullsia dhe industria kanë kërkesa në rritje”, thuhet në raport.

Studimi thotë po ashtu se Meksika do të gjendet në një situatë të ngjashme nëse nuk merren disa masa. Situata në Mexico City është veçanërisht e keqe.

Në dhjetë nga 16 rrethet administrative të Kilit, përfshirë kryeqytetin, Santiago, situata është jashtëzakonisht e pafavorshme. Pekini dhe Moska janë gjithashtu në listën e qyteteve dhe zonave në rrezik ekstrem të mungesës së ujit, por Rusia dhe Kina nuk janë në listë.

“Ka disa surpriza të tjera,” thotë Hofste.

Kjo vlen për Italinë dhe Spanjën, ku, për shkak të numrit të madh të turistëve, sistemi është nën ngarkesë të madhe gjatë muajve më të thatë të vitit.

Më shumë se gjysma e 20 rretheve në Itali kanë probleme ekstreme të ujit, si dhe një e treta (27) nga 81 provincat në Turqi.

Situata është gjithashtu e keqe në Afrikën e Jugut, Botsvana, pjesë të Namibia dhe Angola.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-