BSPK: Qeveria po mundohet t’i bind grevistët që ta ndalin grevën

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka thënë se qeveria po mundohet t’i bind grevistët që ta ndalin grevën.

Sipas një reagimi, BSPK e ka porositur qeverinë se ndalja e grevës së përgjithshme pa dialog është dhunim i demokracisë.

“Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës njofton opinionin se BSPK-ja do të bënte shkelje të ligjit për greva e mbi të gjitha shkelje të rëndë të parimeve dhe normave sindikale po që se do të ndalte grevën pa u ulur në karrigen e tavolinës së dialogut social dhe pa arritjen e marrëveshjes”, thuhet në njoftimin e BSPK-së.

Kujtojmë se gjatë ditës, kreu i qeverisë, Albin Kurti, ka deklaruar se nga greva dilet duke nisur mësimi, teksa shtoi se vendi ka nevojë për më shumë shkolla.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-