Cupra i bashkohet Maseratit dhe McLaren-it në kampionatin e vitit 2023 të Formula E

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Cupra është bërë prodhuesi më i fundit i veturave i cili futet në sferën e Formula E, duke bashkëpunuar me prodhuesin e veshjeve sportive Abt Sportline për një hyrje në sezonin e ri të vitit 2023.

Marka spanjolle i bashkohet të sapoardhurve Maserati dhe McLaren në serinë elektrike me një ulëse – si dhe pjesëmarrësit prej kohësh DS, Mahindra, Nissan, Porsche dhe Nio – si pjesë e një përpjekjeje për të çimentuar kredencialet e saj sportive me emetim zero.

Në pesë vitet që kur Cupra u shpall si një markë më vete nga kompania mëmë Seat, ajo tashmë ka bërë emër në sportin elektrik në mbarë botën. Tani, ajo thotë se është “gati për fazën tjetër të zhvillimit të saj” pasi regjistrohet për të garuar në kampionatin e profilit më të lartë të garave elektrike në botë, raporton Auto Car.

Cupra thotë se ambiciet e markës së saj përputhen mirë me ato të Formula E, e cila është certifikuar me zero emetim që nga fillimi i garave, në atë që të dyja synojnë të arrijnë “individët që vlerësojnë qëndrueshmërinë dhe janë të apasionuar pas garave dhe performancës”.

Hyrja e Cupra vjen pasi Formula E nis një rishikim të gjerë të rregulloreve të saj teknike, që do të thotë se makinat për vitin 2023 janë shumë më të fuqishme dhe më të shpejta se ato që kanë garuar më parë.

Vetura e re garuese Gen3 e serisë Formula E përmban një motor në të dy skajet për një 470 kuaj fuqi të kombinuar dhe është i aftë për një shpejtësi maksimale mbi 320kmh (200mph). Ndërkohë, frenimi rigjenerues 600kW është aq i fortë sa makinat mund të ecin pa një konfigurim të frenimit të pasmë, përcjell Telegrafi.

“Bashkimi në Formula E, një platformë unike e motorsporteve, nënvizon ambicien tonë për t’u bërë një markë me të vërtetë relevante globale, me synimin për të frymëzuar botën nga Barcelona”, deklaron Wayne Griffiths, drejtor gjeneral i markës.

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 05 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 06 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 02 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 04 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 03 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 11 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 10 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 09 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 08 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 07 HQ

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-