Dashuria e Kosovës ndaj Shqipërisë në numrat ekonomikë

Opoja.net Opoja.net Shqipëria

Në anën tjetër, Kosova në vitin e saj të parë të Pavarësisë 2008, importoi nga Shqipëria gjithsej 59 milionë e 632 mijë euro.

Më 2009, 58,385,000 €, më 2010, 69,714,000 €, më 2011 96,400,000 €. Ngritje pati edhe në vitet pasuese, 2012 dhe 2013, kur Kosova importi nga Shqipëria mbi 110 milionë euro.

Vitet e tjera janë si vijon:

2015 – 151,791,000 €

2016 – 115,791,000 €

2017 – 151,815,000 €

2018 – 206,492,000 €

2019 – 223,899,000 €

2020 – 190,980,000 €

2021 – 139,354,000 €

Punoi: Gent Selani

Rënie e ngritje, efekti i taksës mes Shqipërisë, Serbisë dhe Kosovës në mes

Viti më i dobët i importit të Kosovës nga Serbia ishte 2019-a.

Pikërisht ky vit shënon edhe vitin më importin më të madh prej 2008-s të Kosovës nga Shqipëria.

Përderisa importi nga fqinji verior atë vit ishte pak mbi 5 milionë, importi i Kosovës nga Shqipëria preku majën, gjithsej 223 milionë euro, shkruan “Front Online”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-