DnV publikon rezultatet preliminare: LVV 48.95%, PDK 16.95%, LDK 13.34% dhe AAK 7.45%

Opoja.net Opoja.net Uncategorized

Demokracia në Veprim përmes një konference për medie ka bërë të ditura rezultatet preliminare të zgjedhjeve parlamentare 2021, të cilat u mbajtën sot.

Sipas DnV-së, në këto zgjedhje prinë Lëvizja Vetëvendosje me 48.95% të votave të përgjithshme, ndërsa e dyta është PDK-ja me 16.93%.

LDK-ja është e treta me 13.34% ndërkaq AAK-ja 7.45 %.

Sipas rezultateve preliminare të Demokracisë në Veprim, Nisma Socialdemokrate nuk e kalon pragun zgjedhor.

Njoftimi i plotë:

𝐃𝐧𝐯 𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐤𝐨𝐧 𝐫𝐞𝐳𝐮𝐥𝐭𝐚𝐭𝐞𝐭 𝐩𝐫𝐞𝐥𝐢𝐦𝐢𝐧𝐚𝐫𝐞 𝐩𝐞̈𝐫 𝐙𝐠𝐣𝐞𝐝𝐡𝐣𝐞𝐭 𝐞 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐤𝐨𝐡𝐬𝐡𝐦𝐞 𝐩𝐞̈𝐫 𝐊𝐮𝐯𝐞𝐧𝐝𝐢𝐧 𝐞 𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐞̈𝐬

**Në rezultatet preliminare nuk janë të përfshira votat nga jashtë dhe votat me kusht

**Pragu zgjedhor prej 5% aplikohet për subjektet politike që nuk garojnë për vendet e rezervuara

**Margjina e gabimit për rezultatet e secilit subjekt politik është si në vijim:

LVV: 48.95 % (margjina e gabimit: +/- 1.71%)

PDK: 16.93% (margjina e gabimit: +/-1.15%)

LDK: 13.34 % (margjina e gabimit, +/- 0.7%)

AAK: 7.45% (margjina e gabimit +/-0.88%)

Lista Serbe: 4.64% (margjina e gabimit +/- 1.65%)

NISMA: 2.5% (margjina e gabimit+/-0.43%)

Të tjerat: 6.19%. /Telegrafi/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-