Opoja.net

FIFA konsideron sistem të ri futbolli si në kajde të basketbollit

Shtëpia kryesore globale e futbollit, FIFA, raportohet se po e provon një sistem të ri të futbollit me rregulla që më shumë ngjajnë në ato që aplikohen në basketboll.

Sipas raportit, FIFA po mendon që loja të luhet sërish me dy pjesë por që secila pjesë të zgjasë vetëm gjysmë ore. Mirëpo, ora ndalon posa topi të dalë jashtë.

Tjetër rregull është mundësia e pakufizuar për zëvendësime, ku trajneri mund të bëjë zëvendësime aq sa dëshiron brenda një ndeshjeje.

Në vend të rivënieve anësore që bëhen me duar, parashihet që ato tash të bëhen me këmgë.

Dhe për fund, një tjetër rregull është penalizimi pesë minuta i lojtarit që ndëshkohet me karton të verdhë ashtu siç ndodhë në hokej.

The post FIFA konsideron sistem të ri futbolli si në kajde të basketbollit appeared first on FaktePlus.

Mourinho instalon dron dhe ekran gjigant në qendrën stërvitore, ua tregon lojtarëve gabimet në kohë reale

Opoja.net

Çfarë i ka mbetur Messit të arrijë ende?

Opoja.net

FIFA planifikon ndryshime drastike në futboll

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
 
NA NDIQENI
Send this to a friend