Opoja.net

Fjalë të urta popullore: Mos i beso burrit që qan, kalit që djersitet dhe gruas që betohet!

Kultura
Fjalë të urta popullore: Mos i beso burrit që qan, kalit që djersitet dhe gruas që betohet!

Hajnit i ka borxh edhe mbreti.

• Ai që e ka provue din me të mësue.

• Vena s’ka frena.

• Zemra e gjanë e fiton dynjanë.

• Atij që s’i mjafton toka, i mjafton vorri.

• Burri i mirë flet një herë.

• Atij i plasin sytë, e tjetri e pyet për vetullat.

• Dy rrena sa nji trimni.

• Kazani bosh tingëllon ma shume.

• Burrin e njeh shoqnia, gruan e njeh shpia.

• Drunin e shtremt e ndreq zjermi

• Le të jetë oxhaku i shtremt, po tymi të shkojë drejt.

• Me njoft vetin asht urti, me urdhnue vetin asht trimni.

• Pak di ai që të gjitha ia tregon gruas

• Shih rrethin, shihi shpinë, shihi nanën e merr t’binë.

• Shtatin pyll e mendjen fyll

• Zengjini tutet se fiket, fukaraja tutet se koritet.

• Zoti na ka dhanë dy veshë e një gojë, me ndigjue ma shume se me fol.

• Babën e mirë nderoje, babën e keq duroje.

• Mos i beso burrit që qan, kalit që djersitet dhe gruas që betohet.

• E keqja e ka gjethmone një “Pse”?

• Edhe te parja që ke nxjerrë me djersë ka hise shejtani.

• Gaca e baruti nuk rrinë bashkë.

• Ai që nuk rrihet me fjalë, s’rrihet as me hu!

• Çka bahet rrallë, bahet për mall.

/Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Kënga “Darsma Opojane” vjen premierë nga Masar Sinani (Videoklipi)

Opoja.net

Prizren: Hapet ekspozita e artistit Shahadin Mejzini në librarinë “Altera”

Opoja.net

Këngëtarët flasin pas vendimit të Qeverisë për ndalimin e tubimeve me më shumë se 50 persona

Opoja.net

A duhet që fëmijët të kthehen në shkollë pa përfunduar një pandemi?

Opoja.net

Filmi ”Klithma” shpallet fitues i çmimit Best Cinematography në Bosnje

Opoja.net

Gold AG i drejtohet Edi Ramës pas takimit me Vuçiqin: Mos mendo se i biri i serbes të do më shumë sesa Ramushi

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net