Gjimnazi “Ruzhdi Berisha”, vatër e denjë e diturisë

Opoja.net Opoja.net Lajme Opoja

Para 47 vjetësh, pikërisht në shtator të vitit l969, për herë të parë në këtë komunë hapet një shkollë e mesme. Ishte kjo një ditë e madhe për banorët e kësaj treve, ngase deri atëherë, të gjithë ata që dëshironin për ta vazhduar shkollimin, duhet t’ia mësynin qendrave më të mëdha të Kosovës, e shpesh edhe jashtë saj.

Fillimisht kjo shkollë dyetnike filloi me vetëm dy paralele (njëra me mësim në gjuhën shqipe, kurse tjetra gorane-boshnjake). Natyrisht që fillimi ishte mjaft i vështirë. Meqë asokohe mungonte lokali shkollor, mësimi mbahej në kushte të vështira në lokalet e shkollës fillore të Sharrit, ndërsa në mungesë të kuadrit mësimor, shumë mësimdhënës të shkollave të mesme të Prizrenit, sakrifikonin shumëçka për t’i ndihmuar kësaj shkolle të sapo hapur.

Megjithatë, me rrëshqitjen e viteve rritet në vazhdimësi edhe kjo vatër e arsimit. Me ndërtimin e godinës moderne të gjimnazit në vitin 1972, nxënësit e kësaj shkolle e vazhdojnë punën në kushte shumë më të mira. Në këtë mënyrë kjo shkollë behët gurrë e pashterur e kuadrove të ardhshme të te gjitha profileve. Në këtë mënyrë, ish nxënësit e kësaj shkolle sot janë edhe doktorë shkencash, e profesor[ të Universitetit të Prishtinës. Janë këto suksese, me të cilat mburret kjo shkollë, ngase këto rezultate inkurajuese, premtojnë një ardhmëri edhe më të ndritshme për këtë trevë prore të varfër e të pazhvilluar.

Pas periudhës së vështirë gjatë viteve të nëntëdhjeta, kur edhe nxënësit e kësaj shkolle, si gjithandej në Kosovë, punuan nëpër podrume, pas lufte vazhdohet prapë në godinën e gjimnazit. Me ndihmën e donatorëve të huaj janë bërë shumë riparime, ndërsa kabinetet e dëmtuara gjatë luftës, janë pajisur me kompjuterë e mjete të tjera mësimore.
Sot në bankat e kësaj shkolle janë të ulur mbi 400 nxënës, të cilëve u ligjërojnë mbi 60 mësimdhënës të kualifikuar të kësaj treve. Gëzon fakti se tani edhe shkollimi i femrës këtu nuk është më “mollë e ndaluar”, sepse numri i vajzave që i ndjekin mësimet në këtë shkollë ka kaluar 200-shin. Ndërkaq edhe numri i femrave me indeks në xhep tani më është mjaft inkurajues.

Duhet veçuar se nxënësit e kësaj shkolle, që nga fillimi i punës së saj, janë dalluar me aktivitetet e ndryshme kulturo-artistike e sportive. Me paraqitjen e tyre të denjë, ata kanë arritur suksese të lakmueshme në festivale të ndryshme në Kosovë dhe jashtë saj.

Aktualisht nxënësit e kësaj shkolle i ndjekin mësimet në disa drejtime. “Puna e zellshme që bëhet në këtë vatër të arsimit paraqet garanci për një ardhmëri shumë më të ndritshme për 40 mijë banorët e këtij nënqielli, të cilët, në mungesë të arsimimit të të rinjve, në të kaluarën, të vetmen shpresë për ekzistencë e kanë pasur tek strajca e kurbetit. Fundja, mbi katërdhjetë gjenerata që kanë dalë nga bankat e kësaj shkolle janë një dëshmi e qartë se këtë trevë e presin ditë shumë më të mira…”.

Por politika lokale duhet mirë e mirë të mendon për ikjen e nxënëseve nga kjo komunë dhe zgjidhja më e mirë është hapja e dy ose tri paraleleve në fshatin më të madh – Bresanë, i cili lokalitet ka të gjithë infrastrukturën për këto paralele.


© Opoja.net. Të gjithë të drejtat e mbrojtura.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-