Opoja.net

Ikja nga Kosova, edhe në Komunën e Dragashit

Ikja jashtë Kosovës ka edhe nga fshatrat e komunës së Dragashit. Nëpër lokale e odat e kësaj treve, por edhe në gjithë rajonin e Dragashit, nuk bëhet asnjë muhabet tjetër, përveç “si me ikë nga Kosova”.

Disa burime të sigurta kan raportuar për Opoja.Net se ka pasur edhe shumë ikja nga Komuna e Dragashit, pikrishtë dy autobusë nisen nga Dragashit për në Beograd, Adio dhe Fjolla ata janë nisur përmes tyre dhe kanë vazhduar duke u bashkuar kështu edhe me shumë qytetarë të Kosovës.

Ia mësyjnë shteteve tjera për të gjetur një jetë më të mirë. Qindra autobusë nisen brenda ditës për në Serbi ku udhëtarët janë të shumtë. Qytetarë të Kosovës, ku më së shumti dominojnë të rinjtë, por ka edhe gra dhe fëmijë nuk e shohin të ardhmen në Kosovë.

17
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

Ata po shesin çka po kanë dhe po e marrin botën në sy. Vetëm gjatë këtij viti afër 14 mijë qytetarë të Kosovës kanë kërkuar azil në shtetet e Bashkimit Evropian. Franca dhe Gjermania janë dy shtetet që kosovarët më së shumti po kërkojnë azil. Sociologët e sqarojnë se varfëria është njëra ndër arsyet kryesore dhe mosperspektiva e të rinjve./Opoja.Net/

Kryetari i LDK-së dje qëndroi për një vizitë në Komunën e Dragashit

Opoja.net

19 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë, prej tyre 1 nga Dragashi

Opoja.net

Ushtria e Kosovës furnizon me maska mbrojtëse shkollat në komunën e Dragashit

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto