Ja cilat janë vendet që dëshirojnë të hyjnë në BE

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Shqipëria dhe Kosova janë vendet me dëshirën më të lartë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Ndërsa, Ukraina edhe pse është në një vend lufte, në një hulumtim të bërë gjatë vitit 2022, 91 për qind e popullsisë ka shprehur aspiratë për t’u anëtarësuar në BE.

Derisa shohim vendet e rajonit Perëndimor, Mali i Zi dhe Bosnja dhe Hercegovina me 76 për qind.

Ndërkohë, fqinji Serbia, sipas një hulumtimi të bërë gjatë vitit 2022, 34 për qind e popullsisë ka shprehur vullnet për t’u anëtarësuar në BE.

Kosova sipas një hulumtimi të bërë në vitin 2020, ka shprehur prirje për t’u anëtarësuar në BE, 93 për qind, derisa Shqipëria prin me 97 për qind, në këtë listë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-