Janë shumuar Ujqit në Opojë, mund ti sulmojnë kafshët shtepiake

Opoja.net Opoja.net Lajme Opoja

Ky është Parku Nacional “Sharri” në Opojë. Bjeshka e Zaplluxhes tanime ka filluar të ketë një fluks të kafsheve te egra. T’i shohesh ujqit ‘live’ eshte vertet një sfide dhe rrenqethje. Thonë se ujqit jane shumuar shume ketyre aneve.

“Ngazellim fantastik t’i shohesh dhe filmos ne kope ujqish. Ishim me shume fat, une, Sedati dhe Ideali. Duke u ngjitur për në Limth, ne kodrinat e Ligates, afer Hotel Opoja, papritur para meje doli nje tuf ujqerish, te cilet kalonin here ne njeren ane te rruges e here ne tjetren, sukur deshironin te na thonin se dikush i kishte permledhur me qifte. Edhe ujqit tani po e njohin jeepin e Finch, e dijne fort mire qe kjo organizate eshte ne mbrojtjen e tyre, duhet ta dijne ata, pra, ujqit se te rrijne rahat dhe te mos na i ngucin kafshtet tjera te egra si: rreqebullin, kaprojte, dhelprat, etj. e c’far te hane ata, me siguri do ta zene ndonje lepur, ndonje kafsh tjeter te gjymtuar po edhe ndonje qenë endacak. Gjuetare ju lutem te mos na i prekni keto krijesa qe Zoti i ka krijua per te na zbukurua jeten tone, per t’i dhene kolorit natyres. Mbetem shume te lumtur kur u kthyem ne shtepite tona madje sot tere diten i rrefyem keto eksperienca me koleget tane atje ku punojme” ka thenë Nexhmedin Ramadani për Opoja.Net.

[mom_video type=”youtube” id=”YhEkknkK-Qc#t=15″]

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-