Opoja.net

Java e ardhshme në Kosovë, më ngrohtë dhe me pak reshje

Java e ardhshme në Kosovë, më ngrohtë dhe me pak reshje

Java e parë e muajit shkurt mbi vendin tonë fillon me mot relativisht të ngrohtë. Kjo situatë meteorologjike do të vazhdoj gjatë gjithë javës, duke kushtëzuar mot relativisht të butë dhe me pak reshje.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës sasitë e borës në vise nën 1000m do të vazhdojnë të shkrihen duke i ngritur edhe më shumë nivelet e lumenjve, transmeton Telegrafi.

Reshje të pakta shiu pritet të ketë vende–vende ditën e hënë dhe të marte, pastaj pritet të ketë kthjellime dhe rritje të temperaturave maksimale mbi vlerat e mesatareve. Minimalet do të lëvizin ndërmjet 1-3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 8-14 gradë Celsius.

Kushtet biometeorologjike do të jenë relativisht të mira për shkak të prezencës aktive të elementeve meteorologjike. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja me shpejtësi 1-11m/s.

Moti për këtë javë, diell, vranësira dhe reshje shiu

Merlinda Guraj

Sot pritet të mbërrijnë dozat e vaksinës ‘Pfizer’ në Shqipëri

Merlinda Guraj

Haradinaj, Vuçiqit: Ushtria e Kosovës është e NATO-s, jo e Rusisë

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net