Jusuf Azemi: Pagat e punëtorëve në sektorin privat, kërkesat e tyre janë adresuar ndaj Qeverisë së Kosovës

Opoja.net Opoja.net Kosova

Jusuf Azemi – Federata Sindikale e Punëtorëve të Sektorit Privat të Kosovës

Derisa sindikatat në Kosovë po mbajnë grevë në institucionet publike si në arsim, administratë etj, Jusuf Azemi ka treguar kërkesat që kjo federatë ka ndaj Qeverisë së Kosovës.

Kërkesat e Federatës Sindikale

Jusuf Azemi ka treguar se problem kryesor janë kushtet dhe pagat e punëtorëve në sektorin privat dhe se kërkesa e tyre për adresimin që duhet ta merr Qeveria e Kosovës nuk janë mirëpritur nga ekzekutivi dhe janë anashkaluar. Ndër kërkesat kryesore është caktimi i nivelit të pagës minimale në vend.

Ai ka thënë se jo të gjithë punëtorët e sektorit privat kanë pranuar 100 euro të ndara nga qeveria e vendit.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-