Kërkohet më shumë prezencë franceze në Kosovë

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Është gatishmëri e të dyja shteteve për të pasur më shumë prezencë të Francës në Kosovë, thuhet në komunikatën që Qeveria e Kosovës ka publikuar të martën pas takimit që kryeministri Albin Kurti ka pasur me ambasadorin francez Olivier Guerot.

Sipas njoftimit, ambasadori Guerot “rikonfirmoi qëndrimin e Presidencës dhe Qeverisë franceze për shtim të angazhimit dhe rol më aktiv në Ballkanin Perëndimor në përgjithësi, dhe në Kosovë në veçanti”.

Ndërkaq, kryeministri Kurti ka shprehur mirënjohje për angazhimin e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për liberalizim të vizave si dhe për përfshirjen në dialogun me Serbinë.

“Kryeministri Kurti shprehu mirënjohje për angazhimin e Presidentit Macron, të shprehur në qershor, për të mbyllur çështjen e kahershme të liberalizimit të vizave për Kosovën. Ai vlerësoi lart përfshirjen e ripërtërirë franko-gjermane në rajon, për procesin e Berlinit dhe për zgjidhjen e dialogut me Serbinë, duke theksuar se Kosova mbetet e përkushtuar dhe konstruktive në këto procese”, thuhet në njoftim.

“Gjatë takimit u rikonfirmua edhe gatishmëria e të dy shteteve, për të pasur më shumë prezencë të Francës në Kosovë, përfshirë edhe investitorët francezë, e duke theksuar potencialin e mërgatës nga Kosova. Në këtë drejtim, kryeministri potencoi se mirëpresim përfshirjen e Agjencisë Franceze të Zhvillimit, si një aktor i rëndësishëm”, thuhet më tej në komunikatë.

Gjatë takimit u bisedua për bashkëpunim, në mënyrë sepcifike mes ministrive të drejtësisë, si dhe për aktivitete të shumta në kulturë e sport.

“Po ashtu u veçua bashkëpunimi shkencor në misionin arkeologjik Francë-Kosovë, si dhe nisma e qershorit të kaluar me kryetarët e komunave, që duket premtues për sa i përket binjakëzimit dhe urave të ardhshme mes komunave dhe shteteve tona”, thuhet në komunikatë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-