Komandanti i ri i KFOR-it në Kosovë zotohet për përkushtim e bashkëpunim

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Është ndërruar sot komanda e KFOR-it. Komandanti i 27-ë i KFOR-it është gjeneralmajori italian, Angelo Michele Ristuccia.

Në ceremoninë e ndërrimit të Komandës se KFOR-it, gjeneralmajori i ushtrisë hungareze, i cili deri sot ishte komandant i KFOR-it, Ferenc Kajari u shpreh i habitur se sa shpejt ka kaluar koha prej kur mori këtë pozitë dhe sa kanë arritur.

Ai ka falënderuar të gjithë bashkëpunëtorët e tij.

“Duke pasur parasysh këtë, mendoj se mund të them me siguri se puna ime si komandant i KFOR-it nuk do të kishte qenë kurrë kaq e suksesshme, nëse nuk do të ishte për shërbimin e jashtëzakonshëm dhe vetëmohues të stafit të KFOR-it dhe njësive vartëse. Kam pasur mbështetje të jashtëzakonshme nga Komandat Rajonale, si në Lindje ashtu edhe në Perëndim. Bashkëpunimi mes tyre dhe Shtabit të përgjithshëm ishte dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm. Sytë dhe veshët e KFOR-it, batalioni i ISR-së, gjithmonë kanë pasur një vend të veçantë për mua, duke qenë nga fusha e Inteligjencës. Unë isha shumë krenar që i pashë ata të përparonin dhe ne ishim në gjendje të merrnim vendime në kohë bazuar në raportet e tyre”, tha ai.

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-